paweł wąsowski

Paweł Wąsowski

Temat: „Lawendowe pole”
Lawendowe pola kojarzą nam się z Prowansją, regionem Francji, gdzie lawendowe pola, także ich zapach ciągną się kilometrami.
Nie daleko od miasta Grasse, na Lazurowym Wybrzeżu, jest takze stara rybacka wioska, La Lavandou, która wzięła swą nazwę od tych otaczających ją pól.
Lawenda jest ziołem leczniczym, które usuwa bezsenność. To właśnie pierwsze skojarzenie towarzyszyło nam przy zakupie pracy autorstwa Pawła Wąsowskiego.
Praca ta, w klimacie Wiktora Vasarely’ego, czołowego przedstawiciela abstrakcji geometrycznej. Nazwana przez autora „Lawendowe pole” przenosi nas w świat nie tylko koloru i zapachu lawendy, ale także działa na nasze zmysły poprzez geometryczne formy. Praca ta działa leczniczo, jak sama lawenda, stymulując nasze zmysły.

Paweł Wąsowski to artysta intrygujący artysta młodego pokolenia, jego obrazy składają się z setek idealnie dopracowanych, umieszczonych na płótnie punktów, które razem dają niesamowite efekty optyczne. Mimo, że skończony obraz uderza precyzją wykonania, proces twórczy ma zawsze charakter eksperymentalny. Punkty, kolory, kontrasty zdają się tworzyć przekaz nadany przez artystę i zawarty w jego tytule. To prace odbierane wzrokiem i skojarzeniami.

Paweł Wąsowski w roku 1999 obronił dyplom, a w 2008 r. pracę doktorską na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, gdzie obecnie pracuje. Zajmuje się historią architektury, malarstwem, rzeźbą, fotografią i projektowaniem architektonicznym.