gal 9

gal 9

Symbol i jego znaczenie
Kolejny obraz jaki przedstawiamy w naszej Galerii Art@Heart jest autorstwa Ignacego Oboza (@….). Artysta w swej twórczości podnosi tematykę symboliki. Symbol funkcjonuje tu w płaszczyźnie  jego kreacji. Ignacy Obóz sięga również po symbole żywe, a takze te, które jeszcze pozostają nieodkryte.
W twórczości, tego absolwenta wrocławskiej Akademii Sztuk Pieknych, liczy się sam proces twórczy. Skupia się w swej twórczości na jest próbach odkrywania nowych oraz zapomnianych znaczeń symbolicznych w naszym życiu.
Ignacy Oboz urodził się w roku 1989 w Lublin. Jak wspomnieliśmy, już wczesnej, ukończył Wydział Malarstwa i Rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, gdzie uzyskał dyplom w Pracowni Malarstwa prof. Zdzisława Nitki oraz w Pracowni Komunikacji Twórczej prof. Eugeniusza Józefowskiego.
Zapewne w jego sztuce istotną role i źródłem natchnienia jest wiedza i sposób postrzegania świata nabyty na studiach Historii Sztuki na Katolickim Uniwersytecie w Lublinie, które ukończył pod kierunkiem Ks. Prof. Ryszarda Knapińskiego.

W latach 2010-2013 studia na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie ukończone dyplomem licencjackim z malarstwa pod kierunkiem dr. hab. Zbigniewa Woźniaka.

Spoglądając na prace Kamila Oboza, zastanawiamy się nad niejednoznacznością przekazu. W czasach informacji jednozdaniowych, graficznych przekazów. W czasach, gdy informacja przekazywana jest odbiorcy w sposób zwięzły, niejednokrotnie obarczony komentarzem. W czasach, gdy nie pozwala się odbiorcy na wysunięcie własnych sądów, bo te mieszają się z przekazem informacyjnym, prace Kamila Oboza pokazują nam inną stronę otaczającego świata.

Twórczość Kamila, zmusza nas do zastanowienia się, zwolnienia, do przemyśleń.

Jednocześnie artysta odwołuje się do symboli. Przekazów znaków, które rozumiemy, które szanujemy. Zastanawiając się na genezą symboliki w życiu codziennym, pozwala nam zastanowić się nad indywidualnym odbiorem jego prac. Ten indywidualny odbiór, naznaczony symboliką – systemem skojarzeń i odbioru podświadomego pozwala odkryć na niwo znaczenie slow i myśli niedopowiedzianych.

Artysta brał udział w wielu wydarzeniach artystycznych uwzględniając:

  • w roku 2016, zapewne dużym sukcesem był udział w My’16. Najlepsze dyplomy ASP we Wrocławiu, Wrocław, BWA Awangarda,
  • W tymże roku otrzymał również Grand Prix Fundacji im. Franciszki Eibisch, wystawa pokonkursowa, Warszawa, Galeria Katarzyny Napiórkowskiej
  • 2016 – II Międzynarodowy Konkurs Malarski Fundacji Trzy Mosty, Warszawa, Galeria Przy Kozach Służewskiego Domu Kultury,
  • 2016 – Ogólnopolska Płaszczyzna Współpracy Akademickiej OPWA, Orońsko, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Galeria Oranżeria,
  • 2016 – 4 Triennale Malarstwa „Jesienne Konfrontacje”, Rzeszów, Galeria BWA,
  • 2016 – 26. Ogólnopolski Przegląd Malarstwa Młodych „Promocje 2016″, Legnica, Legnicka Galeria Sztuki,
  • 2016 – Młodzi w Muzeum. Poziom najwyższy, Wrocław, Muzeum Narodowe.
  • 2016 – 10. Triennale Małych Form Malarskich, Toruń, Galeria Sztuki Wozownia.
  • 2016 – VIII Ogólnopolska Wystawa Najlepsze Dyplomy ASP 2016, Gdańsk, Wielka Zbrojownia
  • 2015 – Wystawa finalistów konkursu Ale Sztuka! Młode Polskie Malarstwo, CSW Solvay w Krakowie
  • 2015 -III edycja Konkursu „Postawy” (Browar Mieszczański, Wrocław)
  • w roku 2014  był Laureatem II nagrody na III Pleneriadzie Uczelni Artystycznych w Kazimierzu Dolnym (2014)
  • a w roku 2013 uzyskał wyróżnienie Dziekana za dyplom licencjacki z malarstwa.
  • brał udział w wystawie „Człowiek – Ciało, umysł, egzystencja” w Lublinie.