Andrzej stroka "Cień"

Andrzej Stroka

Przedstawiając prace Andrzeja Stroki „Cień”, pragniemy skupić Państwa uwagę na odpowiedzialności za własne postępowanie.
Tematyka obrazów Andrzeja Stroki, urodzonego w roku 1953 w Krakowie, a obecnie mieszkającego w Warszawie są znane postaci, w szczególności Marilyn Monroe. Postaci kobiet, zestawione ze zdecydowanymi kolorami, maja działać na odbiorcę, dać do myślenia.
Artysta malarstwo studiował w pracowni Prof. Stanisława Batrucha, a począwszy od lat 80tych ubiegłego wieku, brał udział w wielu wystawach na terenie Polski jak i Europy. Obecnie jego prace można nabyć m.in. w domu aukcyjnym AgraArt.
Cień, praca z naszej kolekcji, dość sugestywnie przedstawia, problem przemyślenia własnego postępowania i popełnionych czynów.
Jak na artystę przestało, to cień kobiety, nagiej, wyzbytej z ubrań, stanowi przedmiot pracy. Jest alegorią chwilo zadumy nad własnymi czynami, pozbawionego otoczki konwenansów, prób usprawiedliwienia, czy przyodziewania „szat” usprawieliwiania własnego postępowania.

Uprawia malarstwo, rysunek, grafikę użytkową, projektuje i aranżuje wystawy. Współwłaściciel Galerii Grafiki i Plakatu w Warszawie.

Prace Andzeja Stroki znajdują się zbiorach państwowych i prywatnych w Polsce, Niemczech, Danii, Francji, Włoszech, USA, Szwajcarii, Meksyku, Kanadzie, Anglii, Kuwejcie.

Od 1979 roku zorganizował i zaaranżował kilkadziesiąt wystaw sztuki polskiej w kraju i zagranicą m.in.:
– w Krakowie: Józefa Wilkonia w Pałacu Sztuki, Stnisława Rodzińskiego w BWA „Bunkier”, Stasysa Eidrigeviciusa w BWA „Bunkier”, 100-lat plakatu polskiego w BWA „Bunkier”, Zofii Wolskiej w Pałacu Sztuki w Krakowie.
– w Muzeum Miejskim Wrocławia w Ratuszu: Waldemara Świerzego, Jana Młodożeńca, Franciszka Starowieyskiego „Teatr Rysowania”.
– w BWA w Sopocie: Jana Cybisa, Stasysa Eidrigeviciusa.
– w BWA w Olsztynie m.in.: Jana Trasina, Andrzeja Mleczki, Edwarda Dwurnika, Stasysa Eidrigeviciusa, Stanisława Rodzińskiego, Jana Cybisa, Jerzego Dudy-Gracza, ze zbiorów Wojciecha Fibaka „Ecole de Paris”, Polskiego malarstwo ze zbiorów Galerii Narodowej we Lwowie, Dudy-Gracz „Chopinowi”, Tadeusza Dominika.
– Muzeum Warmii i Mazur w Reszlu: Teresy Pągowskiej, plakatów Franciszka Starowieyskiego, Stasysa Eidrigeviciusa.
– w Kazimierzu na Wisłą: towarzyszące Festiwalowi Filmowemu Jana, Stanisława i Piotra Młodożeńców, Stasysa Eidrigeviciusa.
– w BWA w Wałbrzychu: Adama Myjaka, Jana Młodożeńca, Tadeusza Dominika, Waldemara Świerzego.
– w Warszawie: w Galeriach Zapiecek, Nowy Świat, Grafiki i Plakatu, Galerii Prezydenta m.st Warszawy, Franciszka Starowieyskiego, Teresy Pągowskiej, Adama Myjaka, Henryka Tomaszewskiego, Jerzego Dudy-Gracza, Józefa Wilkonia, Jana Młodożeńca, Tadeusza Dominika, Edwarda Dwurnika, Jana Tarasina, Hanny Bakuły, Gruppy, Stasysa, Rafała Olbińskiego, Jana Cybisa, Jana Lenicy, Waldemara Świerzego, Andrzej Pągowskiego, Jacka Sroki, Wystawa japońskich zabawek w Muzeum Etnograficznym, Mariana Czapli w dawnych Zakładach Norblina, Wystwa „Furmany Zaułek” w dawnych Zakładach Norblina, „Niet i konformiści” w Muzeum Narodowe w Królikarni, Wystawa chińskich grafik w Muzeum Etnograficznym, Retrospektywna wystawa Józefa Wilkonia w galerii Zachęta, Wystawy przedaukcyjne Wielkie Serce w galerii Zachęta, „Polski Plakat Filmowy” w Muzeum Plakatu w Wilanowie.
– w Niemczech: Franciszka Starowieyskiego w Willy Brandt Center w ramach Dni Polskich w Berlinie,
Stasysa Eidrigeviciusa w Willy Brandt Center w ramach Polskich Dni w Berlinie we współpracy z Instytutem Polskim w Berlinie, „Polska Szkoła Plakatu” na Międzynarodowych Targach Książki w polskim pawilonie we Frankfurcie, „Mistrzowie polskiego plakatu” w Instytucie Polskim w Dusseldorfie, Teresy Pągowskiej w Instytucie Polskim w Dusseldorfie.
– w Szwajcarii: Rafała Olbińskiego w ramach Polskich Dni w Zurichu we współpracy z Ambasadą Polską w Bernie.

– w USA: polskie malarstwo współczesne Gallery Viena w Chicago.
– w Rosjii: „Niet i konformiści” w Muzeum Rosyjskim w Sankt Petersburgu